Partia znów przewodnią siłą? Słabi potrzebują wsparcia

Partia znów przewodnią siłą? Słabi potrzebują wsparcia

Dziś felieton polityczny. Z przymrużeniem oka pisany. Zainspirowany słowem „partia”, od którego, mówiąc szczerze, przez dekady odwykłam. Słowo to do śmierci będzie mnie śmieszyło, ponieważ całe moje dzieciństwo to dowcipy dorosłych wokół „partii” właśnie. Z dodatkami: „jedynie słuszna”, „przewodnia siła”, „zjednoczona” oraz zestawem: „by rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. Do niedawna w SGH studenci mogli zapisać się na wykład o PRL-u w dowcipie. Ten dowcip był, oczywiście, w czasach PRL-u zakazany. A jak jest dziś? Pospacerujmy po Sanoku. Po kruchym lodzie…

Postawmy tezę: słabi potrzebują wsparcia. Partia służy zazwyczaj pomocą, wysyłając w ramach wsparcia swoich przedstawicieli o wyrazistych partyjnych wizerunkach. Przed głosowaniem 21 października do Sanoka i Zagórza przyjechała Beata Kempa, ale jej wsparcie na niewiele się zdało ubiegającemu się o reelekcję Tadeuszowi Piórze w Sanoku i właścicielowi bulwarowego portalu Tomaszowi Święchowi w Zagórzu.

Jeśli nie Kempa, to kto?

Ciekawe, na ile partia PiS oszacuje słabość swojego kandydata w Sanoku? Warto „pogdybać” nieco na ten temat. Czy będzie to szef któregoś ministerstwa? Minister Adamczyk? Inny minister? Byłoby to wsparcie merytoryczne. Zasługuje na nie kandydat w miarę silny i sprawdzony. Wsparcie merytoryczne zbudowane jest na racjonalnych argumentach.

Wsparcie emocjonalne

Wsparcia emocjonalnego udzielają postacie z pierwszych stron gazet, twarze idei. Taką twarzą idei, osobistością przemawiającą nie do rozumu, lecz serca byłby Antoni Macierewicz. Gdyby Tadeusz Pióro okazał się słabym kandydatem, partia wyśle mu z odsieczą Antoniego Macierewicza lub Krystynę Pawłowicz. W najniżej punktowanej skali słabości przyjedzie premier Mateusz Morawiecki. Będzie show niezapomniane, wyraziste, skropione ostrą metaforą.

Partia znów przewodnią siłą? Słabi potrzebują wsparciaWsparcie fundamentalne

Wsparcie fundamentalne, zwane w niektórych kręgach „czołgowym” partia jest zmuszona udzielać najsłabszym. Jeśli tak zostanie sklasyfikowany Tadeusz Pióro, wówczas można się spodziewać wizyty samego prezesa.
Ciekawe, jak partia oceni szansę swojego kandydata na burmistrza Sanoka?

 

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *