Gramy w „zwalniane”, czyli kto rządzi światem

Gramy w „zwalniane”, czyli kto rządzi światem

Podczas koncertu w Tauron Arena – 3 sierpnia – Roger Waters dobitnie wykazał, że „Pigs rule the world”, świnie rządzą światem. Marna to satysfakcja, że coraz częściej, chcąc zobrazować, co się wokół nas dzieje, sięgamy do Orwella. Przekaz legendarnego muzyka ma dziś zastosowanie globalne, a to nie wzmacnia demokracji  lokalnych mikrokosmosów. Może z tego powodu mamy w Sanoku zabawę w zwalnianie ze świadczenia obowiązku pracy, której reguł na razie nie można porównać z rosyjską ruletką, ale niebawem – kto wie, kto wie…

Nie tak dawno w Sanoku pewna kobieta krążyła po gabinetach lekarskich i urzędach, pukała do sekretariatów, uchylała drzwi i pytała: „Jest doktor? Nie? To go zwalniam”. Podobnie z urzędnikami. Jeśli wskazanych przez siebie zastała, to twierdziła, że nie potrafi się z nimi dogadać. Zwalniała na potęgę, zanim zwolniła, przestawała ufać. Cierpiała na przewlekłą chorobę psychiczną.

Z moich doświadczeń belfra: na wywiadówce matka ucznia poprosiła o kontakt z panem Zmywakiem. Kilkanaście minut zajęło mi zorientowanie się, że chodzi o nauczyciela o całkiem innym  nazwisku, „zmywak” zaś jest złośliwym przydomkiem, spopularyzowanym w szkole i poza nią. Wczoraj déjà vu: ktoś mi zaczął barwnie opowiadać o Tadku Zwalniaczu. Kim jest Tadek Zwalniacz i dlaczego zwalnia? Pierwsza odpowiedź wymaga najwyżej kilku sekund namysłu. Druga – warta jest finału w ekskluzywnym turnieju.

Gdyby uczestników jakiejś  tele-gry zapytano, dlaczego Tadek zwalnia, warianty odpowiedzi mogłyby być takie:

1) Tadek zwalnia, ponieważ znalazł się w żelaznym uścisku swoich akolitów;

2) Tadek zwalnia, ponieważ wywiad był nierzetelny, pracownik nielojalny, zupa przesolona;

3) Tadek zwalnia, żeby praca zawodowa nie była kulą u nogi podczas kampanii wyborczej;

4) Tadek zwalnia dla przykładu, ponieważ „pigs rule the world”

Bądź tu mądry i wybierz prawidłową odpowiedź!  Nie jest łatwo. Groźba zwolnień wisi nad miastem. Urząd jest głównym pracodawcą, więc uśmiechnięty krzywo chłop może zostać zwolniony nie tylko za to, że ma niewyraźny uśmiech, ale że poszedł na mecz z synem, na przykład, a jego baba – że myśląc o Matuszewskim chwyciła się za głowę. Praca jest dobrem, a myśmy sobie nieopatrzne wybrali „zwalniacza”. Ale kto wiedział? Przecież to na oko miły starszy człowiek.

Ekologiczny Wojtek wprowadził zwalniającego Tadka do sanockiego magistratu delikatnie, na poduszce powietrznej, sterowanej przez speców od promocji, wykarmionych na ekologicznej piersi.  Jednego z nich, tuż po wyborach, zapytałam o byłego burmistrza, a on się wzdrygnął i zrobił minę, jakby nie wiedział, o kim mowa. Wtedy był tulił się do nowego włodarza, poprzedni mu nie był do szczęścia potrzebny.

Zostawmy Wojciecha. Wróćmy do „gry w zwalniane”, która jest wynalazkiem Tadeusza, zatacza coraz szersze kręgi i sprawia, że ludzie w Sanoku porozumiewają się szeptem, ucząc się konspiracji. „Jak myślisz? Kto wygra w wyborach? Nie przyznam się, na kogo będę głosować” – mówi do mnie szeptem znajoma i rozgląda się nerwowo na boki. Ludzie! Czy o takie miejsce na ziemi nam chodziło? Czy to jest rzeczywistość, w której chcielibyśmy tkwić?

„Wolnoć, Tomku, w swoim domku” – znajdziemy w literaturze XIX wieku. Aleksander Fredro, pisarz tak bliski ziemi sanockiej, dawno przeczuwał, co tu się będzie wyrabiać.

Wróćmy do teleturnieju. Chcemy wygrać. Analizujemy: akolici mają się dobrze, tworzą komitet pochwalny, spotykają się z mieszkańcami dzielnic, hycają po obiektach sportowych (podobno jakieś fajne zdjęcia krążą po sieci, najlepsze ma tytuł „Pies mu mordę lizał”). Kampania nie przeszkadza hycającym po boiskach panom w pracy zawodowej, a praca w kampanii. W zupę ktoś mógł szurnąć złośliwie solą, bo trudno się opanować.

Zostaje wariant czwarty…

Kto był w Krakowie 3 sierpnia, z zachwytem opowiada o koncercie Rogera Watersa. W trakcie show padały gorzkie słowa, także o obecnym prezydencie USA. Totalitarna władza? „No f…ing way!” – woła Waters.

Słuchamy.

7 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *