Nie ma czego żałować

Nie ma czego żałować

 

Co się stało 21 czerwca? Właściwie nic. Dla wielu – dzień jak co dzień, jednak w redakcji „Tygodnika Sanockiego” tego dnia zastosowano cenzurę prewencyjną, o której 54. art. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej wzmiankuje, że jest ona – owa cenzura prewencyjna – zakazana.

„Z informacji, które w ostatnich dniach docierały do Urzędu Miasta wynikało, że pani redaktor znajduje się w wąskim gronie osób wspierających pana Matuszewskiego w jego przedwyborczych działaniach” – oświadczył dumnie w mediach burmistrz Tadeusz Pióro, podając powód wstrzymania materiału prasowego. Na podstawie informacji, które „docierają”, burmistrz wezwał z urlopu dyrektora biblioteki i zagroził mu zwolnieniem z pracy, jeśli ten nie poradzi sobie z ocenzurowaniem gazety.

„Wywiad z panem Tomaszem Matuszewskim, dyrektorem MOSIR-u, nie został zablokowany czy usunięty. Wywiad został wstrzymany do czasu uzupełnienia, zgodnie z regułami sztuki dziennikarskiej” – brnął burmistrz w „Gazecie Sanockiej”. Orwell ten patent by kupił i podziękował. Pytanie brzmi: dlaczego wywiady z burmistrzem Tadeuszem Piórą, Jakubem Osiką, z Andrzejem Rozenkiem i wieloma innymi rozmówcami były zgodne z regułami sztuki dziennikarskiej, a wywiad z Tomaszem Matuszewskim – nie? I dlaczego ten wywiad wywołał takie poczucie zagrożenia, że trzeba było już następnego dnia zdemontować redakcję? Ależ ten Matuszewski ma w sobie moc!

Kiedy emocje opadły, pan burmistrz był łaskaw się wypowiedzieć, że nie on jest bezpośrednim przełożonym redakcji, więc za wszystkie decyzje, także personalne, odpowiada dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, to on wydał polecenie służbowe polegające na powierzeniu pracownikowi innej pracy, od którego nie ma możliwości odwołania, ponieważ jest uzasadnione, przynajmniej na piśmie, potrzebą pracodawcy i nie skutkuje (przez trzy miesiące) obniżeniem wynagrodzenia. Żeby wywalić „kawę na ławę” – nagle uboga biblioteka może płacić pensje dwóm redaktorom naczelnym. Wcześniej trudno było wynegocjować uczciwą zapłatę za pracę dla administratora strony internetowej i redaktora technicznego: przez miesiąc „terminowali” jako wolontariusze.

Nie ma czego żałować

Nerwy burmistrza warte są każdych pieniędzy, więc zapewne radni nie poskąpią teraz bibliotece dotacji i, w zgodzie podnosząc ręce od strony prawej do lewej. Wreszcie mają gazetę, o jakiej marzyli; wiedzą, kogo ugryzł i co zjadł wilk, czym mu się odbiło, a o tym, dlaczego w środku miasta stawia się bilbordy antyaborcyjne, opowiada im zasłużony prawicowy publicysta. Kultury jest tyle, ile trza, a gazeta wreszcie jest dla ludzi.
I naprawdę nie ma czego żałować. Ani kogo. Może trochę dyrektora biblioteki, który poczuł, co to znaczy kręgosłup lekko przetrącony, jednak nie na tyle, żeby się rany nie zagoiły.

Informacja o przygotowanym do druku wywiadzie z Tomaszem Matuszewskim z redakcji do sekretariatu burmistrza pomknęła drogą paskudną. Osoba, która nie czuje się winna, pogrąża się, opowiadając na lewo i prawo, że burmistrz ma w MOSiR-ze „wtyczkę”, zainstalowaną tam przez urzędnika o charakterystycznym jednosylabowym nazwisku… To nie żart, lecz wyobrażenie o mechanizmach lokalnej samorządności – że w ten sposób mogą działać i że ludzie są w stanie w coś podobnego uwierzyć. Kończąc sprawę: wywiad był przesyłany do autoryzacji z komputera, który nie ma nic wspólnego z MOSiR-em i z całą pewnością tamtejsi pracownicy, nawet gdyby chcieli, nie mogli mieć wiedzy o jego istnieniu przed publikacją.
*
Jeden z radnych upił się i, zamiast siedzieć na sesji ,rozrabiał. Opisałam zdarzenie, tytułując notatkę „Wstydź się, wyborco”. Kilku wyborców zadzwoniło w dniu wydania gazety z pretensjami.
Może faktycznie szkoda czasu na tłumaczenie oczywistości, więc – nie ma czego żałować?

https://dorzeczy.pl/68713/Naciski-polityczne-w-Sanoku-Redaktor-naczelna-lokalnego-tygodnika-odchodzi.html
https://tygodniksanocki.pl/2018/06/28/oswiadczenie-burmistrza-tadeusza-pioro/

4 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *